Со срце за Цобе“

Досега, финансиските средства кои што се потребни за операцијата на Цобе растат од ден на ден.
За операцијата се потребни 50.000 евра, а со заеднички сили сите заедно ќе се потрудиме да ги собереме. Со срце за Цобе сите организирано донираме за да спасиме млад живот.
Преостануват уште 15 дена кој треба да се  зберат парите.
Ајде сите заедно да донираме и да спасиме живот на следниве броеви и сметки:
Број за донација A1 (VIP) 143-463 Телеком 143-103 Сметка за донација: Донација од Македонија: Трансакциска сметка 200003505609092 Стопанска Банка АД Скопје Донација од странство во евра: Стопанска Банка АД Скопје, 11 Октомври бр. 7, Бранч Скопје IBAN CODE: MK 07200003505611129EUR SWIFT CODE: STOBMK2X Цел на дознака: Донација за Слободан Попов

следува драстична промена на времето

 

Почитувани граѓани.

Под влијание на влажен бран, утре времето ќе биде облачно со локални врнежи од дожд, додека на планините ќе има врнежи од снег.

По спуштање на на постудена воздушна маса од север, врнежите во текот на денот и ноќта кон среда ќе преминуват во снег и на повисоките места се очекува да се формира снежна покривка.

Се очекува да дува умерен до засилен северен ветар.

Во среда постепено ке се стабилизира  времето и преку ден ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди.

Пожарот на Готан сеуште е Активен.

Пожарот трае 10 дена,

пожарникарите и од Радовиш и од Струмица се обидуваат да го изгаснат .Не бива .Денеска побараа помош од Војската ,и од и републичката управа за справување со кризи .Теренот е недостапен и тешко оди .Најстрашно од се што се сомневаат оти,додека тие гасат некој пали пак.Се пријавија граѓани ама вратени се поради недостапноста на теренот.

Градоначалникот вели оти досега изгорело 200 хектари ниско стеблеста шума ,и е проширено веќе накај Струмичко .

МКметео.МК-драстична промена на времето

Почитувани граѓани.

Драстична промена на времето.

Времето утре попладне и во текот на ноќта најпрвин во северните делови облалната маса ќе се зголемува и на места се очекува да има пороен дожд и електрични празнења.

Да напомениме дека локално процесите ќе бидат во форма на невреме, проследени со појава на град, засилен ветар и грмежи, ветарот на места ќе биде и над 70км/час.

Времето во четврток ќе се задржи повторно нестабилно(локално) ќе дува повремен засилен северен ветар што ќе услови опаѓање на температурата за 5°до 7-8°степени.

За секоја можна промена ќе бидете информирани на мојот официјален профил Kostadin Pavlov.

За секое можно невреме ќе бидете информирани 1 до 3 часа порано на профилот Kostadin Pavlov, Tose Dzisev.

Детална временска прогноза(по градови)

Почитувани граѓани.
Времето утре во Македонија. Ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди со благ раст на максималните температури.
Во недела ќе преовладува сончево  време кој во попладневните часови, локално ќе се зголемува облачната маса и ќе предизвика нови врнежи од дожд кој ќе бидат проследени од електрични празнења, пороен дожд и можен град.
Ќе дува повремено засилен ветар од југозападен правец.
Во Понеделник во попладневните часови на повеќе места повторно се очекуват врнежи од дожд како и грмежи и  можен град.
Во понеделник правецот на ветарот ќе се промени и се очекува да биде од северен правец кој ќе предизвика за 3° до 4°степени опаѓање на температурата.

Погледнете го видетеото за утрешниот ден, кој е подолу вметнато по градови на нашата Држава.

За секоја можна промена ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил Kostadin Pavlov.

Од петок целосна стабилизација на времето со раст на температурите

Почитувани граѓани.
Од утре(четврток) времето ќе биде сончево и топло во попладневните часови локално на места ќе имаме врнежи од дожд како и електрични празнења, од утре постепено времето ќе се стабилизира и бележи раст на температурите.
Од петок па и во во наредните денови ќе преовладува претежно сончево и топло време кој во југоисточните делови ќе надминува и над 32°степени.
Во понеделник не се исклучува во мал дел локално во попладневните часови во понелник  да има пороен дожд, проследено со грмежи и услови за изолирана појава на град.

Почитува граѓани можете да не следите на подолу наведениот линк, каде издаваме дневна прогноза по градови.
Се што треба да направите е да се претплатите или да стиснете subscribe.
МКметео.МК издава бесплатни прогнози и по градови со цел навремено и најпрецизно информирање.

Погледнете какво време не очекува утре(четврток).

Временска прогноза по градови за Понеделник

Почитувани граѓани.
Утре времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.
Во југоисточните и источните делови ќе дува засилен ветар од југоисточен правец, потоа во попладневните часови, локална појава на врнежи од дожд, пороен дожд и грмежи, особено во западните делови од нашата Држава.

Проследете го видеото.

Прогноза по градови за утрешниот ден, Понеделник.

Врнежите од дожд продолжуват

Почитувани граѓани.
Времето утре.
Променливо облачно со сончеви периоди.
Во попладневните часови ќе биде доста нестабилно време,проследено со врнежи од дожд и грмежи .
Локално  процесите ќе бидат во форма на невреме проследено со грмежи, пороен дожд, засилен ветар и можен град.
Времето во петок ќе се задржи нестабилно на места процесите ќе бидат во форма на невреме.
За време на викенд(сабота и недела) ќе се  задржи стабилно и топло време со раст на дневните температури, додека во недела максималната температура во југоисточните делови ќе се искачи и до 30° степени .
Во понеделник времето ќе се задржи променливо облачно со локални врнежи од дожд како и грмежи.

За секоја можна промена ќе бидете навремено информирани на мојот о

Официјален фејсбук профил Kostadin Pavlov.
Прогнозата ја подготви.
Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.

Детална временска прогноза-влажен бран од недела попладне ќе ја зафати МАКЕДОНИЈА

Почитувани граѓани.
Според направените анализи, времето утре ќе биде променливо облачно,до умерен дозасилен ветар од југоисточен правец, најмногу би бил изразен вдолж Повардарието и во Пелагонија.
Во попладневните часови облачната маса постепено ќе се зголемува, кој најпрво во западните делови ќе започне со врнежи од дожд кој локално се очекуват да бидат и поројни, проследено со грмежи и засилен ветар.

Времето во следните денови.

Под влијание на влажен бран, како што напоменив утре(недела) попладне се очекуват најпрво во западните делови а потоа да се префрлуват постепено и низ цела држава, врнежи од дожд наместа ќе бидат и поројни.

На повеќе места се очекуват над 50 л/м2, додека во крајните западни делови како и југоисточни делови се очекуват да бидат на удар и вкупен воден талог над 70 л/м2.

Да напомениме дека се очекува локално процесите да бидат во форма на невреме, проследени со електрични празнења, засилен ветар и појава на град.

Почитувани граѓани врнежите кој ги очекуваме на удар би биле, ноќта кон -Недела спрема понеделник и ноќта спрема вторник.
Во среда, четврток и петок ќе биде променливо време со послаби повремени врнежи од дожд.

За време на викенд очекуваме стабилизација на времето.

Во преспанскиот регион се очекуват врнежи од дожд кој на момент ќе бидат и пообилни.

Локално во преспанакиот регион се очекува да има врнежи од град.

Напомена.

Овој влажен бран кој ќе ни прстигне ќе ни донесе голема количина на воден талог и постои опасност на излевање реки како и ронење на карпи.

Врнежите од дожд ќе донесат и отежнување на собраќајот, затоа бидете внимателни и бидете навремено информирани.

За подетални информации следете ме на мојот Официјален фејсбук профил (Kostadin pavlov)  каде и што објавувам 2 до 1 час порано, ќаде би имало невреме.

Прогнозата  ја изготви.

Kostadin pavlov.
Tose dzisev.

Доаѓат нови врнежи од дожд кој локално ќе бидат пообилни

Почитувани граѓани.
Според моменталните анализи до недела предпладне сончево и постепен пораст на температурите кои во петок,особено сабота ќе се движат од 16°до 25°степени.
На некои места во четврток и петок има услови за слаби локални врнежи од дожд.
Од недела нашата земја ќе подпадне под циклонска активност од медитеранот, стационирана околу делот на на јужен Балкан и јужна Италија со повремени врнежи од дожд(врнежите во недела попладне како и денот понеделник се очекуват во целата држава да имаме врнежи од дожд)
Локално врнежите од дожд ќе бидат пообилни со можност и накратко да заврне од 30 до 50 Л/м2, што ќе придонесе можни проблеми, како во патниот собраќај, зачесните клисори, планинските превои, каде се можни одрони, малите речни корита со можност на излевање и проблеми со презаситност на почвата со вода.
Чести врнежи од дожд ќе продолжат и во вторник, кои додатно можат да донесат поголеми проблеми.
Ќе се следи состојбата во живо, за најдобро да бидете информирани, кои подрачја можат да бидат на удар од ваквата синоптичка ситуација од недела 12-мај па и во наредните денови ќе имаме врнежи од дожд.
Почитувани граѓани ве советуваме да не следете на мојот Официјален фејсбук профил Kostadin pavlov, каде објавувам подетални информацио за времето и ќе бидете навремено информирани.
Временската прогноза ја подготви.
Kostadin pavlov.
Tose dzisev.