Од недела пообилни врнежи од дожд

Почитувани граѓани.
Како што ве информиравме.
Утре времето ќе преовладува стабилно време со сончеви периоди додека наутро температурите ќе бидат негативни.
Времето ве четврток и петок ќе биде променливо облачно и локално се очекува врнежи од дожд, проследено со грмежи.
Во сабота времето ќе биде стабилно топло време со раст на температурите.
Според направените анализи, од недела попладне, под влијание на циклонска активност,ќе предизвика дестибилизација на времето со пообилни врнежи од дожд, грмежи и можен град.
За секоја можна промена ќе бидете информирани на официјалниот фејсбук профил Kostadin pavlov.
Изработил. Kostadin pavlov, Tose dzisev.

Детална временска прогноза

Според направените анализи утре попладне од запад ,нашата земја постепено ќе ја зафати влажен бран со повремени врнежи од дожд {поради топлото време,загреаноста на земјата и воздухот можни се локални нестабилни процеси со пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења како и појава на краткотраен град}.

Ваквите процеси се можни повеќе во западната половина на нашата земја,во текот на ноќта недела и денот недела насекаде ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и ретка појава на грмежи.Во понеделник променливо облачно {можен е повремен дожд но наместа ќе има сончеви периоди,во текот на попладнето во понеделник од север ќе се спушти поладен воздух со северозападен ветер и опаѓање на температурите.Во вторник се очекува променливо облачно време и постудено со засилен северозападен ветер со брзина и над 60 километри на час особено долж повардарието,а нај изразен во југоисточните делови,можни се и повремени врнежи од дожд а над 1.200/1.300 метри надморска височина и слаб снег кој во наредните часови кон среда ќе има и формирање на тенка снежна покривка, намалување на ветерот во среда исто така се очекува и разведрување кое ќе предизвика пад на утринските температури кои во среда и во четврток наутро би се движеле од 0° до 7° степени додека најсвежо би било во вторник со максимални температури од +7° до +15° степени.Од четврток пораст на температурите.Од овој влажен бран се очекува да наврне и над 30 литри воден талог на м2 особено во западната половина на нашата земја.За секоја можна промена следете го мојот официјален фејсбук профил Kostadin pavlov , каде најбрзо ќе бидете информирани.

Tose dzisev.

Stojance jovcev.

 

Врнежи од дожд-попладне невреме

Почитувани граѓани.
Како што најавивме во предходните метео објави денес не очекува дестабилизација на временската состојба.
Денес во предпладневните часови ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди.

{прикажано на првата слика}.l

Додека во пладневните часови ќе има зголемување на облачноста која што во попладневните часови ќе услови развој на нестабилна облачност проследена со врнежи од дожд наместа и поројни,грмотевици-{електрични празнења},засилен ветер.

{прикажано на втората слика}

Да напоменеме: процесите може да бидат поинтензивни во форма на невреме ,исто така не се исклучува можноста за појава на град.

Ќе дува умерен дозасилен ветер од променлив правец .

Максималните дневни температури ќе се движат од 16° до 27°/28° степени.

Вниманието на отвореното во случај на силни електрични празнења.

За секоја можна промена навремено ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил. Kostadin Pavlov Tose Dzisev Stojance Jovcev

Стабилно и топло време- утре невреме

Почитувани граѓани.
Денес ќе преовладува стабилно сончево и суво време со појава на локална облачност.

{прикажано на првата слика}

Ќе дува слаб доумерен ветер од променлив правец.

Максимслните дневни температури во дополнителен пораст како и над просекот за овој период од годината и истите ќе се движат во интервалот од 21° до 29°/30° степени.

{прикажано на втората слика}

Како што најавивме утрешниот ден {сабота} ни носи поголема дестабилизација на временската состојба односно во предпладневните часови ќе преовладува претежно стабилно и сончево време додека во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд,грмежи,засилен ветер, пороен дожд и град.

{прикажано на третата слика}

Процеси кој  се очекува да има во  севрна, североисточна,централна ,источна и југоисточна Македонкка  во другите места се очекува да биде во послаба акумулација.

секоја можна промена навремено ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил. Kostadin Pavlov Tose Dzisev Stojance Jovcev

Променливо облачно-попладне врнежи од дожд

Почитувани граѓани.

Времето денес.

Денес не очекува стабилно и сончево време со појава на локална облачност.

{прикажано на првата слика}

 

Додека во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста која што во северните,
северозападните,
западните и јужните делови од државава ќе услови слаби врнежи од дожд.

{прикажано на втората слика}

Ќе дува умерен ветер од јужен променлив правец.

Што се однесува до максималните дневни температури тие ќе бидат во пораст и истите ќе се движат во интервалот од 19° до 29/30° степени.

Во утрешниот ден {петок} исто така ќе преовладува стабилно време додека во сабота се очекува дестабилизација на временската состојба,во попладневните часови се очекува во поголем дел да имаме  НЕВРЕМИЈНА,проследено со поројни врнежи од дожд, електрични празнејна и град.

Да напомениме дека на официјалниот фејсбук профил kostadin pavlov, ќе се објавува како се движи нестабилната маса и каде би имало невреме.

За секоја можна промена навремено ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил. Kostadin Pavlov

Tose Dzisev.

Stojance Jovcev.

Нов влажен бран од понеделник навечер

Почитувани граѓани.

Времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и потопло време.

Попладне ќе започне да дува слаб јужен ветар, поизразено ќе биде во југоисточните делови на нашата држава.

Времето во понеделник.

Стабилбно и топло време со локална облачност, кон крајот на денот ќе имаме нови врнежи од дожд од југозапад.

Врнежите од дожд преку ноќта брзо ќе се променат кон северните делови и источните делови на нашата држава.

Поголемо количесво на воден талог ќе имаме во западните делови.

За подетални информации следете го официјалниот профил на Kostadin Pavlov.

Tose Dzisev.

Stojance Jovcev.

Попладне и во вечерните часови нестабилно и врнежи од дожд

Почитувани граѓани.
Во текот на денот,променливо облачно со сончеви периоди, попладне и во вечерните часови ќе има можност за развој на нестабилна маса со краткотрајни локални врнежи од дожд.
Прикажено на првата фотоградија.
Наместа можни и краткотрајни во вид на пороен дожд, грмежи, засилен ветар и појава на ситен град.
Утре постабилно време со можност за нестабилност само низ планините.
Дневните температури ќе се движат од 13°до 20°степени.
Од петок до понеделник, стабилно и без врнежи од дожс и без поголеми промени на температурите.
Во понеделнкик попладне и во вторник, преодна дестабилизација со краткктраен дожд, појава на грмежи, и во попладневните часови несе исклучува можноста наместа да има пороен дожд, засилен ветар како и појава на град.
Дневните температури во вторник во опаѓање и ќе се движат од 10°до 16°степени.
Од среда промена во циркулација во атмосверата, висок воздушен притисок се изместува на исток.
Прикажено на втората фотографија.
Додека од Атлантикот влијание ќе има циклонска активност околу Франција и Шпанија, па од неговата југоисточна страна ќе повлекува потопла струја и со тоа и пораст, како на ноќните така и на дневните температури, кои околу 25-ти Април до 28- ми Април би се движеле од 18°до 28°степени.

За секоја можна промена ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил.Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.

Детална временска прогноза- понеделни-вторник со услови за пороен дожд и град

Почитувани граѓани.
Според моменталните анализи во период до среда ќе има можност за попладневни нестабилности во нашата држава.
Особено во понеделник и вторник со можност за краткотаен пороен дожд, грмежи, засилен ветар и појава на град.
Во среда можноста за нестабилноста ќе биде помала и изолирана, додека од четврток, антициклонот полека ќе шири кон југоисточниот дел на Европа и можност за постабилно време, но по неговата источна страна ќе има стуење на поладен воздух, па ќе има слаб североисточен ветар со благ пад на температурите.

Поради постабилното време со повеќе сончеви периоди, дневните температури ќе бележат благ пораст за разлика од сегашните и тие би се движеле од 13° до 20° степени.

Додатен раст на температурите се очекуват после 20-ти па до 23/24 Април.

Антициклонот ќе се измести на исток и во овој случај ќе повлече потопал воздух од југозапад.

Температурите би се движеле од 16° до 25° степени.

Почитувани граѓани ве известуваме, на официјалниот фејсбук профил, Kostadin Pavlov,
Започнаве да издаваме правци на движење на нестабилна маса и со тоа потенцинираме кој градови би можело да ги зафати невреме.

За секоја можа промена следете на на фејсбук.

Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.
Stojance Jovcev.

Детална временска прогноза

Почитувани граѓани.
Утрешниот ден ќе ни биде променливо облачно со повремен дожд, на виските планини над 1600/1700 метри надморска висина можен слаб снег.

Во четврток времото ќе биде преодно стабилно( променливо време, на некои места локално се очекува слаб дожд).
Поради разведрувањето што ќе биде во четврток спрема петок, наутро температурите над 1400/1500 метри надморска висина,ќе бидат околу нулата, додека на пониските места ќе се движат од +2°до +8° степени.(прикажено на втората слика)

Од петок нов влажен бран со повремени врнежи од дожд низ цела држава, кој според анализите би биле најинтезивни во јужната и југоисточна Македонија.
Во сабота, предпладне и над 25 л/м2 воден талог.
Променливото време ќе продолжи и во наредниот период.
За секоја можна промена ќе бидете навремено информирани на мојот официјален фејсбук профил, Kostadin Pavlov.

Tose Dzisev.
Stojance Jovcev.

Детална временска прогноза-следните денови не очекуват почести врнежи од дожд

Почитувани граѓани.
Во текот на денешниот ден во попладневните часови ќе имаме можност за локална нестабилност во делови од северна,северозападна и југозападна Македонија, со краткотраен пороен дожд и појава на грмежи.
Прикажено на првата слика.
Времето и утре слично со попладневна појава на локална нестабилност, особено во западниот дел на Македонија.
Од петок попладне, прикажено на втората сликата, во периодот за време на викенд и почеток на наредната недела, прикажено на третата слика ни престои поголема промена на времето со почести врнежи од дожд во цела Држава.


Ќе дува умерен повремеbно засилен ветер од југоисточен правец.

За секоја можна промена следете ме на мојот официјален фејсбук профил Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.