Детална временска прогноза- понеделни-вторник со услови за пороен дожд и град

Почитувани граѓани.
Според моменталните анализи во период до среда ќе има можност за попладневни нестабилности во нашата држава.
Особено во понеделник и вторник со можност за краткотаен пороен дожд, грмежи, засилен ветар и појава на град.
Во среда можноста за нестабилноста ќе биде помала и изолирана, додека од четврток, антициклонот полека ќе шири кон југоисточниот дел на Европа и можност за постабилно време, но по неговата источна страна ќе има стуење на поладен воздух, па ќе има слаб североисточен ветар со благ пад на температурите.

Поради постабилното време со повеќе сончеви периоди, дневните температури ќе бележат благ пораст за разлика од сегашните и тие би се движеле од 13° до 20° степени.

Додатен раст на температурите се очекуват после 20-ти па до 23/24 Април.

Антициклонот ќе се измести на исток и во овој случај ќе повлече потопал воздух од југозапад.

Температурите би се движеле од 16° до 25° степени.

Почитувани граѓани ве известуваме, на официјалниот фејсбук профил, Kostadin Pavlov,
Започнаве да издаваме правци на движење на нестабилна маса и со тоа потенцинираме кој градови би можело да ги зафати невреме.

За секоја можа промена следете на на фејсбук.

Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.
Stojance Jovcev.

Споделете на:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *