Попладне и во вечерните часови нестабилно и врнежи од дожд

Почитувани граѓани.
Во текот на денот,променливо облачно со сончеви периоди, попладне и во вечерните часови ќе има можност за развој на нестабилна маса со краткотрајни локални врнежи од дожд.
Прикажено на првата фотоградија.
Наместа можни и краткотрајни во вид на пороен дожд, грмежи, засилен ветар и појава на ситен град.
Утре постабилно време со можност за нестабилност само низ планините.
Дневните температури ќе се движат од 13°до 20°степени.
Од петок до понеделник, стабилно и без врнежи од дожс и без поголеми промени на температурите.
Во понеделнкик попладне и во вторник, преодна дестабилизација со краткктраен дожд, појава на грмежи, и во попладневните часови несе исклучува можноста наместа да има пороен дожд, засилен ветар како и појава на град.
Дневните температури во вторник во опаѓање и ќе се движат од 10°до 16°степени.
Од среда промена во циркулација во атмосверата, висок воздушен притисок се изместува на исток.
Прикажено на втората фотографија.
Додека од Атлантикот влијание ќе има циклонска активност околу Франција и Шпанија, па од неговата југоисточна страна ќе повлекува потопла струја и со тоа и пораст, како на ноќните така и на дневните температури, кои околу 25-ти Април до 28- ми Април би се движеле од 18°до 28°степени.

За секоја можна промена ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил.Kostadin Pavlov.
Tose Dzisev.

Споделете на:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *