Стабилно и топло време- утре невреме

Почитувани граѓани.
Денес ќе преовладува стабилно сончево и суво време со појава на локална облачност.

{прикажано на првата слика}

Ќе дува слаб доумерен ветер од променлив правец.

Максимслните дневни температури во дополнителен пораст како и над просекот за овој период од годината и истите ќе се движат во интервалот од 21° до 29°/30° степени.

{прикажано на втората слика}

Како што најавивме утрешниот ден {сабота} ни носи поголема дестабилизација на временската состојба односно во предпладневните часови ќе преовладува претежно стабилно и сончево време додека во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд,грмежи,засилен ветер, пороен дожд и град.

{прикажано на третата слика}

Процеси кој  се очекува да има во  севрна, североисточна,централна ,источна и југоисточна Македонкка  во другите места се очекува да биде во послаба акумулација.

секоја можна промена навремено ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил. Kostadin Pavlov Tose Dzisev Stojance Jovcev

Споделете на:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *