Врнежи од дожд-попладне невреме

Почитувани граѓани.
Како што најавивме во предходните метео објави денес не очекува дестабилизација на временската состојба.
Денес во предпладневните часови ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди.

{прикажано на првата слика}.l

Додека во пладневните часови ќе има зголемување на облачноста која што во попладневните часови ќе услови развој на нестабилна облачност проследена со врнежи од дожд наместа и поројни,грмотевици-{електрични празнења},засилен ветер.

{прикажано на втората слика}

Да напоменеме: процесите може да бидат поинтензивни во форма на невреме ,исто така не се исклучува можноста за појава на град.

Ќе дува умерен дозасилен ветер од променлив правец .

Максималните дневни температури ќе се движат од 16° до 27°/28° степени.

Вниманието на отвореното во случај на силни електрични празнења.

За секоја можна промена навремено ќе бидете информирани на мојот официјален фејсбук профил. Kostadin Pavlov Tose Dzisev Stojance Jovcev

Споделете на:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *